Periodonto liga

Periodonto liga, dar vadinama “paradantoze” - viena iš labiausiai papltusių burnos susirgimų Lietuvoje

Manoma, kad iki 90% žmonių turi mažiau ar stipriau išreikštų šios ligos požymių. Dažniausia šios ligos priežastis - tai bakterijos, esančios burnos ertmėje, besikaupiančios minkštosiose dantų apnašose, kietuosiuose konkremntuose. Šis susirgimas yra pavojingas tuo, jog prasidėjęs nedideliu dantenų uždegimu, laikui bėgant progresuoja į sunkias periodonto ligos stadijas. Tuomet pacientai gali pastebėti kraujuojančias, išburkusias dantenas, nemalonų burnos kvapą, besikeičiantį sąkandį, dantų išilgėjimą, progresuojantį dantų paslankumą. Pavojus yra tas, jog šie simptomai vystosi palaipsniui, be skausmo, tad dažnas pacientas ligos net nepastebi. Negydant šios ligos, dantys tampa vis labiau paslankūs ir tai gali tapti jų netekimo priežastimi.

Dantenų uždegimas, gingivitas - pirmoji, ankstyviausia, dantenų susirgimo stadija

Dėl nepakankamai kokybiškos ar netaisyklngos paciento individualios higienos ant dantų, jų šaknų paviršiaus pradeda kauptis gausesnis minkštojo apnašo sluoksnis. Dantenos išburksta, pradeda kraujuoti ne tik valant dantis, bet ir palietus, valgant. Neretai dėl tokio dantenų jautrumo pacientai iš vis nustoja valytis dantis, kas veda į dar spartesnį ligos progresavimą.

periodontitas


Periodontitas atsiranda tada, kai minkštosios apnašos kalkėja, sukietėja, nusėda virš ir po dantenomis

Ir infekcija pradeda ardyti aplink dantį esančius audinius. Dantenų jungtis suįra, pradeda tirpti kaulas, formuojasi dantenų kišenės, kurios neretai pūliuoja. Netekus kaulo atramos, dantys tampa paslankūs, pradeda klibėti. Negydoma ši liga veda į dantų netekimą.

periodontitas

Pav.: Periodontito progresavimas

periodontitas periodontitas


Svarbu tai, jog laiku diagnozavus ligą, ją galima išgydyti, sustabdyti ar stabilizuoti

Gyd. periodontologas kruopščiai išanalizavęs Jūsų burnos būklę, išmatavęs dantenų kišenes, įvertinęs kaulo patirpimą, dantų būklę, gali tiksliai nustatyti diagnozę, ir parinkti būtent Jums tinkamą gydymo buklę. Kartais užtenka atlikti profesionalią burnos higieną, ar kišenių išvalymą kiuretažo būdu ir išmokyti taisyklingos burnos priežiūros namuose. Gal būt teks atlikti chirurginį gydymą,- lopo operaciją. Bet kokiu atveju svarbu bendradarniauti su gydančiu gydytoju, laikytis nurodyto rėžimo, reguliariai atlikti profesionaliąją higieną, būtent Jums parinktu periodiškumu.

Nelaukite, kol neteksite dantukų, rūpinkitės jais ir savo burnos sveikata. Tai leis džiaugtis nuostabia šypsena visą gyvenimą.


Gydytoja odontologė Raimonda Baltrimavičienė